Доза вести

„Прозорците што се смеат“ – мултимедијална кампања на „Театар Пи“ за лицата со попреченост

ЦИУЕ „Театар Пи“ од Скопје во соработка со ЦПЛИП „Порака“ од Скопје по повод 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост започнува со мултимедијална кампања со наслов „Прозорците што се смеат“. Фокусот на проектот, информираат организаторите на кампањата, е да се развие разбирање за ...
Прочитај повеќе......

Успешни претприемачи - гости на Меѓународниот форум на креативно културно претприемништво во Скопје

Дводневниот форум (30 ноември и 1 декември) го организира Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии - УМПАКИ

Концептот на креативното културно претприемништво е во фокусот на Меѓународниот форум за креативно културно претприемништво што ќе се одржи денеска и утре (30 ноември и 1 декември) во СКопје. Форумот го организира Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии - УМПАКИ. ...
Прочитај повеќе......

Новогодишни „Лице в лице“ честитки: Сплотени и од далечина

Во годината која изминува, секој од нас, научи барем по една важна животна лекција за солидарноста кон другиот, за хуманоста за ранливите групи сограѓани, но и вредноста на времето поминато заедно со нашите блиски. „Лице в лице" и оваа година е тука да ве израдува вас и вашите најмили - преку ...
Прочитај повеќе......

Ајде да цртаме! Новогодишна „Лице в лице“ честитка!

Ова е година полна предизвици. Нѐ задржува да останеме дома, со цел да го заштитиме сопственото и здравјето на блиските. Но, ајде тоа време да го исполниме креативно и забавно! Можеме да помогнеме во тоа!За сите деца до 12 години организираме повик за дизајн на Новогодишна честитка, која ќе ги впие ...
Прочитај повеќе......

Музејот на современата уметност блесна во сина боја во чест на Денот на детето

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вчеравечер и вечерва, некои објекти и обележјата во Скопје се осветлени во сина боја, како симболичен гест на нивната заложба за унапредување на правата на децата.На покана од Уницеф, Музејот на современата уметност – Скопје се вклучи кон ...
Прочитај повеќе......

Да зборуваме за суштината!

Пандемијата ни покажа многу јасно каде се слабите страни на образовниот систем и дека „крутоста не е карактеристика на образованието на 21. век“. Актуелното, 42. издание на „Лице в лице“ става акцент на важноста на образованието, собра ставови и размислувања на бројни експерти, наставници, ученици, ...
Прочитај повеќе......

Претпремништвото е двигател на развојот, дури и во време на пандемија

Интересот на повеќе организации за настани кои обработуваат теми од социјалното и инклузивно претприемништво, женско или пак зелено претприемништво се сигнали дека во екосистемот постои голем диверзитет на партнери со широка понуда на содржини за самиот екосистем

Глобален настан кој ја истакнува работата на претприемачите од 180 земји низ светот, ги вмрежува и инспирира луѓето да се вклучат во претпремачки потфати, најголемото светско одбележување на иноваторите и креаторите на работни места кои ги носат идеите кон реализација, го поттикнуваат економскиот ...
Прочитај повеќе......

Тројца основци наградени за најдобар концепт за видео игра за животната средина во рамки на проектот „Видео игротека“

Осмооделенецот Матеј Цветковски од Радовиш е добитник на прва награда за изработка на концепт за видео игра на тема „Зачувување на животната средина“ во рамки на проектот „Видео игротека“ во организација на Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии – УМПАКИ Скопје.Од ...
Прочитај повеќе......

Пријави учество на фокус групи за „Лице в лице“ и добиј годишна претплата на уличното списание за одржлив развој

Вашето мислење во креирањето на секое издание на „Лице в лице“ ни е исклучително важно.Токму затоа, овој месец организираме фокус група на која постои можност да го споделите своето видување, и да бидете важен импулс во #ЛицеВлице вибрациите! Избраните учесници, кои ќе ги контактираме телефонски и ...
Прочитај повеќе......

Самостојна изложба на Филип Велковски

Денеска од 18 часот во просториите на Културно социјалниот простор „Центар-Јадро" во Скопје, ќе биде отворена самостојната изложба на уметникот Филип Велковски, насловена „Идиоми".Велковски се претставува преку циклус слики, кои, како што пишува историчарот на уметност, Владимир Јанчевски, даваат ...
Прочитај повеќе......

Четврто издание на Истражувачкиот филмски фестивал Скопје ја носи темата „Солидарност"

Четвртото издание на Истражувачкиот филмски фестивал Скопје (ИФФС) започнува денес, 20-ти октомври и ќе трае до 15-ти месецов, а првпат во целост ќе се одржува онлајн. Темата на годинешното издание е „Солидарност", а фестивалската програма е бесплатна и отворена за сите заинтересирани гледачи кои ...
Прочитај повеќе......

„Чкрап!“ со изложба на фотографии во Тетово

Фото групата „Чкрап!“ од Тетово, вечерва, со почеток во 19 часот во Музејот на тетовскиот крај (на Два Бреста) ја отвора изложбата насловена „Фотографии 2020Изложени се дела на 18 фотографи од земјава, како и од Холандија, Чешка и САД.Фотографот Драги Неделчевски, кој е дел од основачите на фото ...
Прочитај повеќе......

Центар Јадро е суштинска децентрализација на моќта во културата

Новиот културно социјален простор кој се отвора во Скопје денеска, настана од потребата за место, фокус, каде што слободно ќе се изразува урбаниот живот, современите социокултурни практики, простор што ќе создава aвтономни, самоорганизирани содржини, содржини што ќе го артикулираат нашиот урбан, интелектуален, критички и творечки капитал.

Културната сцена во Скопје со отворањето на Културно-социјалниот простор „Центар - Јадро“ (КСП „Центар-Јадро“), кој официјално се отвора денеска, добива пионерска институција на цивилно-јавно партнерство.На отворањето ќе се обратат првите луѓе на институцијата, а публиката ќе може да го проследи и ...
Прочитај повеќе......

Отворен повик за млади креативци и гејмери за изработка на концепт за видео игра

Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии УМПАКИ  во рамките на проектот „Видео игротека“ објавува повик за подготовка на концепт за видео игра на тема „Зачувување на животната средина“ за млади на возраст од 10 до 18 години со цел подигање на свеста за заштита на ...
Прочитај повеќе......

На 26-ти септември по 16-ти пат „Бела ноќ“ во Скопје

На 26-ти септември во Скопје по 16-ти пат ќе се одржи манифестација „Бела ноќ“. Оваа година на 10 различни локации низ градот, со концерти, изложби, филмски проекции, театарски содржини и други културни содржини.„Бела ноќ“ ќе започне во 18 часот со концертот „Ние сме од Скопје“ пред МКЦ, на кој ќе ...
Прочитај повеќе......

Oтворен повик за млади претприемачи „Rise Journey" - Поддршка на идеи за социјално претприемништво и развој на младите од Западен Балкан

Здружението за социјални иновации „АРНО" во рамки на регионалниот проект "RISE" отвара повик за млади претприемачи од 18 до 35 години кои се мотивирани да учат за социјалното претприемништво, да развиваат свои социјални и зелени бизниси и да бидат вклучени во регионална интеркултурна програма. ...
Прочитај повеќе......

Природните потенцијали се стожерот на руралниот развој

ВО СТРУШКОТО СЕЛО ГЛОБОЧИЦА – ПРОМOВИРАНО НОВОТО ИЗДАНИЕ НА „ЛИЦЕ В ЛИЦЕ“

Најновото издание издание на списанието за одржлив развој, „Лице в лице“, посветено на тема: потенцијалите на руралниот развој, својата промоција ја доживеа во недопрената убавина на струшкото село Глобочица, кое е синтеза на приказни кои го запираат здивот за некогашниот начин на живеење, и, во ...
Прочитај повеќе......

Вечерва се доделуваат наградите на „Македокс“

Сашо Н. Алушевски
На последниот ден од фестивалот „Македокс“, во дворот на Кинотека вечерва од 20:30 часот ќе се прикажуваат документарните филмови „Диши“, „Испеј ми песна“, како и „Фантастичното“ и Нашата временска машина“.Во исто време, преку Фејсбук страницата на фестивалот ќе може да се проследи доделувањето на ...
Прочитај повеќе......

Втор Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО

Втор Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО, „Создавање на градот на иднината“ се одржува во „Бела куќа“ – Битола и Центар за култура-Битола.На денешната програма од 11 часот во „Бела куќа“ – Битола е предвидено вклучување на високи претставници на креативните градови за филм од ...
Прочитај повеќе......

Со тишина во Куршумли ан - се отвори 11. издание на Македокс

Фестивалското гнездо Куршумли ан нема да биде ставено во функција за филмските проекции од програмата на 11. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“. Отворањето на фестивалот, сепак, се случи во Куршумли ан со вообичаениот поздрав со високо кренат кромид во рацете на екипата ...
Прочитај повеќе......

Под мотото „Слеј се со тишината“ - стартува 11. издание на „Македокс“

Под мотото „Слеј се со тишината“, според истоимената стихозбирка на Ацо Шопов, утре започнува 11. издание на Фестивалот за креативен документарен филм „МакеДокс“, (19 - 26 август). Наместо на планираните четири, овој пат ќе се одржи на две локации: Парк Младински Културен Центар и Кинотека на ...
Прочитај повеќе......

Страниците на „Лице в лице“ достапни и онлајн

Списанието за одржлив развој „Лице в лице“, како одговор на кризата што ја предизвика пандемијата, искреира веб продавница, преку која заедницата на истоимената платформа може да ги поддржи продавачите на единственото улично списание во земјава- чија мисија е економско и социјално зајакнување на ...
Прочитај повеќе......

Зелен одржлив развој: повик за учество на Balkan Green Academy

Balkan Green Foundation ја организира првата Balkan Green Academy 2020/2021 како дел од регионалната програма Balkan Green Ideas. Академијата се состои од неколку модули кои ги опфаќаат трите главни столба: политика, економија и општество, а има за цел да овозможи и покрене дискусија на актуелните ...
Прочитај повеќе......

Стартуваше акцијата: „Од кого купи „Лице в лице“?“

Состојбата со пандемијата направи значајно влијание и промени врз текот на работните амгажмани на продавачите на „Лице в лице“. Дел од нив, постепено, се враќаат на своите обврски на терен, но, некои од нив, посебно продавачите кои припаѓаат на здравствено ризичитет групи, не можат да продолжат да ...
Прочитај повеќе......

Ученици во улога на уредници и новинари учеа за медиумска писменост

Со симулација на улога на „уредници“, ученици од гимназијата „Георги Димитров“ во Скопје изминативе месеци имаа можност да дознаат како функционира една редакција во 21. век. Младите добија можност критички да размислуваат и расудуваат, да разликуваат факт од мислење и да препознаваат видови ...
Прочитај повеќе......

На фестивал во Словенија, Лидија Димковска наградена за врвен поетски опус во изминатата деценија

На меѓународниот поетски фестивал „Лириконфест“ кој во ограничено издание се одржа изминатите денови во Велење, Словенија, на Лидија Димковска ѝ беше доделена највисоката фестивалска награда „Чаша на бесмртноста – Велењица“ за врвен поетски опус во изминатата деценија.Во образложението на жирито се ...
Прочитај повеќе......

Лице в лице со новата Земја - соочување: промоција на 40-то издание

Интерактивна средба насловена „Лице в лице со новата Земја - соочување“,  ќе се случува на 23 јуни, од 15 до 17 часот, на платформата Zoom.На средбата ќе разговараме за можните сценарија на развој на нашето опкружување, и светот воопшто, по соочувањето со пандемијата, на локално и глобално ниво. ...
Прочитај повеќе......

Да бидеме заедно, додека сме разделени

Од денеска, до 18-ти јуни, Културно социјалниот простор „Центар- Јадро“ организира онлајн изложба. Проектот покани седум уметници кои ја делат состојбата на прекаријатска неизвесност, кои преку претставените дела ги адресираат скриените и не толку скриени нееднаквости во општеството и причините кои ...
Прочитај повеќе......

Стартува КРИК: „Конечноста и кршливото општество – слобода, социјализам и секуларност“

Со утрешното (вторник, 9 јуни, 2020) предавање на светски познатиот италијански теоретичар, филозоф и активист Франко Берарди – Бифо почнува годинешново петто издание на КРИК – фестивал на критичка култура во организација на Контрапункт.Предавањето насловено „Не можам да дишам – респираторен хаос и ...
Прочитај повеќе......

Избрани победниците на натпреварот „Зелени идеи“

Здружението за социјални иновации „АРНО“ ги прогласи победниците од натпреварот „Зелени идеи“ што годинава се одржа во онлајн формат.За најдобри се избрани идеите „Вајс адитив“ на ВАЈС Груп ДООЕЛ – Скопје, „Пријатели на пчелите“ на Здружение јадрена група на пчелари од Брегалничкиот регион „Меден ...
Прочитај повеќе......

Онлајн прогласување на победници од натпреварот „Зелени идеи” 2020

Здружението за социјални иноваци „АРНО” денеска на онлај настан ќе ги прогласи победниците од националниот натпревар „Зелени идеи” 2020, што се одржува шеста година по ред.Поради КОВИД-19 и во интерес на општото здравје и безбедност, сите заинтересирани може да го проследат церемонијалниот дел и ...
Прочитај повеќе......

Одржливо партнерство за поеднакво општество

Ковид-19 беше удар за продавачите на уличен печат низ светот. Но, се обидовме проблемот да го гледаме како предизвик, се загледавме во можностите и создадовме уште посилна заедница на поддржувачи, која се обедини во спроведување на решението. И ја остваривме целта - на ниеден од продавачите не му ...
Прочитај повеќе......

„Нов светски поредок“, дело на словенечки уметници, изложено во Мала станица

„Нов светски поредок“ е насловот на плакатот што е поставен на Мала станица, а кој како подарок Националната галерија го доби од групата словенечки уметници насловена „Нов колективизам“ (Novi Kolektivizam) која е составена од светски призантите Дејан Кнез (Laibach), Миран Мохар (IRWIN), Дарко ...
Прочитај повеќе......

Пребројување на пеликаните од Преспанско Езеро по повод Меѓународниот ден на биолошката разновидност

Со пребројување на пеликаните од Преспанското Езеро, Македонското еколошко друштво во соработка со Општина Ресен и Националниот парк „Галичица“ денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден на биолошката разновидност – 22 мај.Од МЕД информираат дека целта на одбележувањето е доближување на природните ...
Прочитај повеќе......

Петар Андоновски добитник на Eвропската награда за литература за романот „Страв од варвари“

Романот „Страв од варвари“ од Петар Андоновски, издание на „Или-Или“ е добитник на Европската награда за литература.Тој е добитник на ова признание заедно со уште 13 европски писатели.Покрај Андоновски, во потесната конкуренција за наградата има уште тројца македонски писатели – Давор Стојановски ...
Прочитај повеќе......

Усвоени иницијативите за заштита на Шар Планина и Осоговските Планини

Министерството за животна средина и просторно планирање соопшти дека на Седницата на Влада одржана на 5 мај биле усвоени иницијативите за заштита на две подрачја во нашата држава: Шар Планина и Осоговските Планини.Владата одлучила да ги прифати предлозите на МЖСПП за прогласување на Шар Планина за ...
Прочитај повеќе......

#ChallengerДомa – мобилна апликација која ги мотивира граѓаните да останат дома

#ChallengerДома e алатка која ги мотивира сите граѓани да останат дома и со тоа да го победат корона вирусот, велат од тимот на Challenger кои деновиве  ја лансираа нивната мобилна апликација која што можете да ја инсталирате преку продавницата за апликации на мобилните телфони, iOS или Android.„...
Прочитај повеќе......

КАКО МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ „ЛИЦЕ В ЛИЦЕ“?

Веќе втор месец вонредната ситуација во нашата земја предизвикана од корона вирусот се рефлектира врз сите сегменти од нашето функционирање. Во ваква состојба меѓу најпогодените и најизложени на лошите ефекти од COVID 19 се и продавачите на „Лице в лице“ - младинци од улица, бездомници, лица со ...
Прочитај повеќе......

Здруженијата со препораки за постапување и третман на лица со попреченост во време на пандемија

Поттикнати од непостоечкото, односно недоволното адресирање во препораките и мерките на надлежните институции во земјава на групата на социјално ранливата група – лицата со попречености, Здружението за активно вклучување и соодветен третман на лицата со попреченост „ИКУАЛИТИ“ (EQUALITY) и Центарот ...
Прочитај повеќе......

„Живот со предизвици“: Пациентите со ретки болести ги нема на листата на ослободени од работа

Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици“ од Битола испрати повеќе дописи до Министерството за здравство, министерот и Комисијата за ретки болести, барајќи решенија за проблеми со кои се соочуваат пациенти и семејства со ретки болести во моменталната ситуација, и на истите, како ...
Прочитај повеќе......

Пресврт: Тешко е да се почне од нула, но, не и невозможно

Со желба да ја видат домашната вонинституционална театарска продукција како самоодржлива средина, група на млади театарски уметници ја формираа новата театарска група „Пресврт“. Велат дека „Пресврт“ е заедница на театарџии која овозможува простор за слободно творештво на театарска продукција преку ...
Прочитај повеќе......

Мултимедијална изложба на Илина Арсова во НЛБ Галерија

Утре, 6 март, петок, со почеток во 20 часот во изложбениот простор на НЛБ Галеријата, нашата уметница Илина Арсова ќе се претстави пред домашната публика со нејзината најнова самостојна изложба. Се работи за циклусот WHITE кој е производ од двонеделниот престој на Антарктикот и искачувањето на ...
Прочитај повеќе......

Одбележување на Светскиот ден на ретки болести

Централниот настан за одбележување на Светскиот ден на ретки болести ќе се одржи утре, сабота 29.02.2020, со почеток во 12 часот на градскиот плоштад во Охрид.Под мотото „Многу сме! Силни сме! Горди сме!“, со боење на дланките како симболика за 5% од пациентите со ретки болести за кои има лек, но, ...
Прочитај повеќе......

Промовирана стихозбирката „Јас сум Цако" од Александар Матовски-Цако

Во емотивна атмосфера, со музички и танцов перформанс, проекција на видео и читање поезија, вчеравечер (25 февруари) во киното „Фросина" во Младинскиот културен центар, беше промовирана стихозбирката „Јас сум Цако".

Песните од книгата, што е во издание на „Арс Либрис", дел од „Арс Ламина – публикации, се нежни и едноставни.– Цако ги ниже песните како бисери, за секоја драга личност по една. Запишани се онака како што ги доживува, како лирски слики. Од нив извира чиста емоција од некој што животот го живее со ...
Прочитај повеќе......

Поглед низ клучалката на психијатриската болница во Демир Хисар    

„Многу луѓе многу погледи“ е македонски проект за кој зборува Европа,  вреден обид, демирхисарското болничко сивило да го обои со боите на Охрид погледнат низ фото-објективот на една маргинализирана група - психијатриски пациенти, на кои им дава човечко достоинство и чувство на припадност во европското семејство.

Тенката линија меѓу творењето и психијатриските болести, нивната поврзаност и уникатноста на делата на овие луѓе, како и куративниот досег на арт-терапијата, признавам, беше претенциозната идеја за која сакав да пишувам и со која пред неполн месец, заминав во посета на Центарот за рехабилитација ...
Прочитај повеќе......

Tимот на „Медена земја": Бескрајно сме горди на двете номинации за Оскар

Тимот на македонскиот документарец „Медена земја" во состав: режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов, продуцентот и монтажер Атанас Георгиев, снимателите Фејми Даут и Самир Љума, како и главната протагонистка, Атиџе Мурaтова, денеска во киното „Фросина" во Младинскиот културен центар одржа ...
Прочитај повеќе......

Средба на претседателот Пендаровски со продавачи на уличното списание „Лице в лице“

Денеска, во рамки на Меѓународната недела на продавачи на уличен печат, (03.02 – 09.02.2020), во просториите на „Млади Хаб“, беше остварена средба меѓу  претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, и со продавачите на единственото улично списание за одржлив развој „Лице в лице“,...
Прочитај повеќе......

Собранието на Македонија и официјално – пријател на „Лице в лице“

Собранието на Република Северна Македонија од денес и официјално стана пријател на списанието за одржлив развој, „Лице в лице“, кое го продаваат ранливи лица, а целта е нивно економско и социјално зајакнување низ процесот на работна интеграција и претприемништво. Оваа одлука беше донесена на јавна ...
Прочитај повеќе......

Ги запознаваме ретките болести: Склеродермија (Системска склероза)

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 или 29 дена, Националната Алијансата за ретки болести одбликсу нѐ запознава со ретките болести во Република Македонија. Да ги дознаеме предизвиците и ...
Прочитај повеќе......

Цако стана дел од тимот на Град Скопје

Александар Матовски, познат како Цако, од денеска е дел од тимот на Град Скопје. Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција соопшти дека Цако ќе биде ангажиран во Одделението за социјална, детска и здравствена заштита бидејќи неговите афинитети се насочени токму во оваа област, а ...
Прочитај повеќе......

Промоција на новата книга на Ана Јовковска

Издавачки центар „Три“ на 5 февруари (среда) ќе ја промовира новата книга „Сакам, значи постојам“ на познатата новинарка и активистка Ана Јовковска. Промоцијата ќе се одржи во арт-локалот „ЛИ“, со почеток од 19 часот.„Сакам, значи постојам“  е натопена во љубов, животни искуства, болка, слобода и ...
Прочитај повеќе......

Медена земја е номиниран за Оскар во две категории - за најдобар документарец и за странски филм!

Македонскиот документарен филм е кандидат за „Оскар“ во две категории – за „ Најдобар документарен филм“ и за „ Најдобар Интернационален филм“.На 92-та оскарска церемонија, која ќе се одржи на 10 февруари оваа година, „Медена Земја“ ќе се натпреварува во две категории.Тимот на „Медена земја“ се ...
Прочитај повеќе......

„Медена земја" со нови награди за најдобар документарец и за кинематографија

„Медена земја" деновиве во САД доби неколку нови престижни награди за најдобар документарец и за кинематографија. Тимот на македонскиот документарец ја прими наградата за најдобар документарен филм, што ја доделува најпрестижното здружение на филмски критичари во Америка,  New York Film Critics ...
Прочитај повеќе......

Честитај и итај кон промена!

Седма година по ред, списанието за одржлив развој „Лице в Лице“, на Новата година ѝ дава една дополнителна димензија, покрај онаа основната, празничната. Со новогодишните мотиви, освен што потсетува на магијата, „Лице в лице“ повикува поискрено и попосветено да се осврнеме кон себе, кон најблиските,...
Прочитај повеќе......

„Медена земја" влезе во потесниот избор за номинација за „Оскар" за најдобар документарец и за најдобар странски филм

Документарецот „Медена земја" влезе во потесниот избор за номинација за „Оскар", и тоа во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Американската филмска академија вчера го соопшти потесниот избор на филмови во девет категории.Во категоријата најдобар документарец, ...
Прочитај повеќе......

Млади иноватори креираа дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост 

Пет избрани тима, кои ќе ја реализираат својата идеја и ќе продолжат во втората фаза на вториот глобален Generation Unlimited младински предизвик, викендов одржаа тридневни design thinking работилници на кои педесетина млади иноватори од нашата земја работеа на нивните дигитални решенија за ...
Прочитај повеќе......

Промоција на „Аб’т – роман длабок 18 метри“ од Оливера Ќорвезироска

Утре, во 20 ч, во Кино Култура, ќе се одржи книжевно промотивна вечер со Оливера Ќорвезироска посветена на нејзиниот најнов роман „Аб’т – роман длабок 18 метри“ во издание на Или-Или.Покрај авторката на оваа промотивна вечер ќе учествуваат и актерот Јовица Михајловски и писателот Владимир Јанковски,...
Прочитај повеќе......

Финална вечер на „Мобил фестивал“ за наградата „Ратка Илиева - Лале“

Во Кинотеката на Македонија утре (6 декември) со почеток од 17 часот часот ќе се одржи финалната вечер на Фестивалот за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“, кој го организира продуцентската и дистрибутерска куќа „КТ филм и Медиа“ од Битола. Ќе бидат прикажани победничките филмови ...
Прочитај повеќе......

„Медена земја" со две нови признанија од Њујорк

Документарецот „Медена земја" го продолжува својот успешен пат со уште неколку награди и номинации на престижни филмски манифестации. Најнова во низата признанија е наградата за најдобар документарен филм за 2019 година што ја доделува Друштвото на њујоршки филмски критичари (New York Film Critics ...
Прочитај повеќе......

Mлади иноватори ќе развиваат дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост

На отворениот повик до млади иноватори за инклузија на деца и лица со попреченост што во октомври го објавија УНИЦЕФ и Фондацијата Телеком за Македонија - се пријавија 50 тимови од 220 млади на возраст од 14 до 24 години. Од пријавените, избрани се 10 тимa – финалисти кои ќе работат на предизвикот: ...
Прочитај повеќе......

Познатиот Борис Буден гостува на КРИК – фестивал за критичка култура

Во рамки на годинашното четврто издание на КРИК – фестивал за критичка култура во организација на Контрапункт, утре, (29 ноември), предавање на тема „Нација без својства“ ќе одржи познатиот хрватски филозоф Борис Буден. Предавањето ќе се одржи во Чифте амам, Национална галерија, со почеток во 19.30 ...
Прочитај повеќе......

НЛБ Галерија ги отвора вратите за младите фотографи од Creative Hub

Утревечер, (вторник 26.11), со почеток од 19 часот, ќе се одржи изложба на црно бели фотографии во НЛБ Галерија на студентите од Академијата за графички дизајн и адвертајзинг на Creative Hub.Ова е прва соработка на центарот за неформално образование кој оваа година се најде на листата на Форбес. ...
Прочитај повеќе......

Седмо издание на „Сонот на облачето“

Ин­тер­на­ци­о­нал­ни­от дет­ски фе­сти­вал на те­а­тар на сен­ки, кој ва­жи ка­ко единс­твен фе­сти­вал од овој тип во по­ши­ро­ки­от ре­ги­он, „Со­нот на об­ла­че­то“, го­ди­на­ва ќе го до­жи­вее сво­е­то сед­мо из­да­ние и ќе се одржи од 25 до 27 но­ем­ври на сце­на­та „Фро­си­на“ во про­сто­ри­...
Прочитај повеќе......

Социјалната економија е важен двигател на светската економија

Кон каде се движи светската економија, и кои се придобивките од развојот на социјалната економија?, беа главните прашања на настанот „Социјалната економија – нов тренд во развојот на светската економија“ кој во Битола собра бројни претставници на социјални претпријатија, на бизнис секторот, на ...
Прочитај повеќе......

„Медена земја“ и Атиџе наградени oд критиката за документарци во САД

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) освои две награди на Избор на критиката за документарци во САД (Critics’ Choice Documentary Awards), кои беа доделени вчеравечер (10 ноември) во Њујорк. На режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов им беше доделена наградата за најдобар прв ...
Прочитај повеќе......

Најмладите цртаа за подобрување на условите за лекување на децата од Одделот за онкологија и хематологија

Во просториите на НЛБ Галеријата, вчера, со отворање на изложба на детски цртежи, се заокружи НЛБ Месецот на штедење, кој традиционално по осми пат беше организиран од страна на НЛБ Банка. Оваа година, НЛБ месецот на штедење имаше хуманитарен карактер при што за секој пристигнат цртеж Банката ...
Прочитај повеќе......

Медиумите и новинарите во дигиталната ера - фокус на третиот Истражувачки филмски фестивал

Филмови, дебати, работилници посветени на медиумите и новинарството во дигиталната ера ќе може да проследи публиката на третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал - Скопје, кој ќе почне вечерва во 19 часот во „Кино Култура“.  Трите фестивалски дена ќе бидат исполнети со богата програма, ...
Прочитај повеќе......

„Неизложени слики“ на Сергеј Андреевски во МАНУ

В четврток, во 20 часот, во Ликовниот салон на МАНУ, свечено ќе биде отворена изложбата „Неизложени слики“ на македонскиот ликовен уметник Сергеј Андреевски. Како што впрочем најавува и самиот наслов, на изложбата ќе бидат поставени слики, до сега неизложени пред љубителите на ликовната уметност во ...
Прочитај повеќе......

Отворени Деновите на медиумска писменост

Под мотото „Застани, размисли, провери!“ почнувајќи од денес, па се до 15 ноември, во организација на Мрежата за медиумска писменост се одржуваат Денови на медиумска писменост. На овој начин, земјава се вклучува во одбележување на осмата Глобална недела на медиумска и информациска писменост на УНЕСКО.

Под мотото „Застани, размисли, провери!“ почнувајќи од денес, па се до 15 ноември, во организација на Мрежата за медиумска писменост се одржуваат Денови на медиумска писменост. На овој начин, земјава се вклучува во одбележување на осмата Глобална недела на медиумска и информациска писменост на ...
Прочитај повеќе......

Да се погрижиме за планетата Земја

Уличното списание за одржлив развој, „Лице в лице“ вчера гостуваше на настанот „Психолошки муабети“ во организација на „Мој психолог“, иницијатива на Бојана Стојменовиќ, дипломиран психолог, семеен и системски советник.Целта на учеството на „Лице в лице“ беше претставување на мисијата и визијата ...
Прочитај повеќе......

Со настап на Дејвид Торн и Фред Фрит почнува 38. издание на Скопскиот џез фестивал

Скопскиот џез фестивал, кој почнува вечерва, и ќе трае до недела, ќе го отворат двајца култни гитаристи од САД – Дејвид Торн и Фред Фрит со неговото трио во Националната опера и балет (МОБ).Фокусот на годинашната програма на фестивалот ќе биде одбележување на 50-годишнината од германската издавачка ...
Прочитај повеќе......

Со вложување во раниот детски развој - до намалување на сиромаштијата

На регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“, која се одржува денес и утре, обраќање на тема: детска сиромаштија имаше Пол Стабс, виш истражувачки соработник, Економски институт, Загреб, Хрватска.„Да се размисли ...
Прочитај повеќе......

Aндреа Мирческа е добитник на „Златен Орикс" за најдобар млад џез-музичар во 2019 година

Оваа година, наградата за најдобар млад џез-музичар, „Златен Орикс", оди во рацете на басистката Андреа Мирческа.Лани со неа се закити младиот пијанист/клавијатурист Филип Димишковски, а во 2017 година - тапанарот Виктор Филиповски. По тој повод, на 15. октомври (вторник) во 20 часот во МКЦ Клуб и ...
Прочитај повеќе......

Прогласени победниците на „Наградата за социјално претприемништво 2019” (Social Impact Award 2019)

Денес во Скопје во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој официјално по петти пат се одржа доделувањето на наградите за социјално претприемништво (Social Impact Award 2019) кои се наменети за студенти и млади од Република Северна Македонија.За најдобрите три (3) идеи/решенија ...
Прочитај повеќе......

Сите бебиња од Мајчиниот дом во Битола се сместени во групни домови

Ова е историски ден затоа што повеќе немаме деца од нула до три години сместени во институција, и тоа е голем исчекор за почитувањето на детските права и човековите права во нашата држава, истакна министерката Мила Царовска денеска во Битола, каде претстави еден од петте групни домови за сместување ...
Прочитај повеќе......

Доделена наградата „Пегаз“ за најдобриот необјавен роман

Ракописот со наслов „Насон прочитана книга“ од авторката Соња Манџук е победник на првото издание на книжевната награда „Пегаз“ за најдобар необјавен роман на годината, беше соопштено на прес-конференција, што се одржа во книжарницата „Литература.мк“ на улицата „Македонија“ во Скопје.Конкурсот ...
Прочитај повеќе......

Заврши 40. издание на „Браќа Манаки“: Златна камера 300 за Хелен Луварт

Хелен Луварт е добитничка на „Златна камера 300“ на 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Со филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“, француската кинематографка ги освои симпатиите на жирито (членови Ед Лакман, Калојан Божилов, Доминик Велински, ...
Прочитај повеќе......

Јоргос Арванитис, лауреатот на „Браќа Манаки“, одржа мастер - класа

Се бараше место повеќе за синоќешната проекција на „Медена земја“, во рамки на програмата на фестивалот „Браќа Манаки“. Салата на Центарот за култура беше преполна и речиси немаше место за сите битолчани што дојдоа да го видат македонскиот кандидат за Оскар. Продуцентот Атанас Георгиев и ...
Прочитај повеќе......

Едвард Лакман одржа мастер - клас, во Битола пристигна и Џон Метисон, кинематограферот на „Глaдијатор“

Фестивалската публика денеска имаше уникатна можност да проследи мастер-клас со водечкиот светски кинематографер Едвард Лакман, лауреатот на годинешното јубилејно издание на „Браќа Манаки“, модериран од неговиот колега и стар пријател на фестивалот, Најџел Волтерс од кинематограферската асоцијација ...
Прочитај повеќе......

„Болка и слава“ на Алмодовар за старт на 40-то издание на „Браќа Манаки“, вечерва премиера на „Отворена врата“

Денеска на ИФФК „Браќа Манаки", со почеток од 19 часот ќе се одржи македонската премиера на играниот филм „Отворена врата" во режија на Флоренц Папас. Продуцент на филмот е Бункер филм+ од Албанија (Ено Милкани), а како копродуценти се јавуваат Сиркл филм (Circle Film) од Косово (Бесник Крапи), Лупин филм (Lupin Film) од Италија (Рикардно Неро) и Авард филм и видео од Македонија (Владимир Стојчевски и Горан Стојилковиќ).

Под мотото „Теll the clouds“ вчера, (сабота), почна јубилејното 40. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Битола ги отвори вратите за голем број гости од земјава и од странство и за сите љубители на филмот, актери, кинематографери, режисери, дипломати и јавни личности. Сите сакаа да бидат дел од ...
Прочитај повеќе......

„Лице в лице“ аларм - за здрава планета и одржлива иднина

Планетата Земја е кревок, ранлив организам, за кој ако не покажеме љубов, грижа и одговорност, ќе дозволиме да ни се случи алармантно одбројување кое води до ограничени природни ресурси и до исчезнување на цели екосистеми. Ова е пораката која ја носи 37.издание на „Лице в лице“, чие излегување се ...
Прочитај повеќе......

Наградата „Кромид“ за „Соло“, „Млад кромид“ за „Медена земја”

На 10. „Македокс“ се доделени награди во пет категории, и тоа: „Кромид“ за најдобар филм во Главната програма, „Млад кромид“ за најдобар филм од нов автор, „Сечкан кромид“ за најдобар краток филм, „Кокарче“ за најдобар филм од Студентската програма и Наградата за филм со најдобри етички идеи. За наградите одлучуваат пет комисии составени од 15 еминентни странски и домашни автори.

На 10. „Македокс“ се доделени награди во пет категории, и тоа: „Кромид“ за најдобар филм во Главната програма, „Млад кромид“ за најдобар филм од нов автор, „Сечкан кромид“ за најдобар краток филм, „Кокарче“ за најдобар филм од Студентската програма и Наградата за филм со најдобри етички идеи. За ...
Прочитај повеќе......

„Медена земја" – македонски кандидат за „Оскар" и во трка за најдобар документарец на „Европските филмски награди"

Официјалната македонска премиера на документарецот ќе се одржи на 28 август (среда) во Куршумли ан, на затворањето на 10. издание на фестивалот за документарни филмови „Македокс". Истиот ден, во рамки на фестивалот, ќе има проекција и во Младинскиот културен центар.

Документарецот „Медена земја" (Honeyland) е македонски кандидат за „Оскар". За кандидатурата на филмот во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска одлучи Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „Оскар" при Друштвото на филмски работници на Македонија. Комисијата во ...
Прочитај повеќе......

„Која е Ева?“, „Акварела“ и „Господата од Современа“ вечерва на МакеДокс

Сензитивната и интимна приказна што ја носи изложбата „Љубените. Сеќавање на еден заеднички живот“, дванаесет портрети на Билјана Гарванлиева (1973-2016) и Мануел Цимер, поттикна многу емоции на отворањето на поставката во Чифте амам. Изложбата е поставена во рамките на програмата на „МакеДокс“ со што беше оддадена почит кон делото на македонската, прерано почината, режисерка.

Сензитивната и интимна приказна што ја носи изложбата „Љубените. Сеќавање на еден заеднички живот“, дванаесет портрети на Билјана Гарванлиева (1973-2016) и Мануел Цимер, поттикна многу емоции на отворањето на поставката во Чифте амам. Изложбата е поставена во рамките на програмата на „МакеДокс“ со ...
Прочитај повеќе......

„КЦ 750: Турни ме да кинисам” вечер во МКЦ

Во Младинскиот културен центар вечер ќе се одржи настанот „КЦ 750: турни ме да кинисам”, на кој  ќе биде претставен проектот КЦ 750 на Иван Шопов и Владимир Лукаш – приказна за едно фиќо што кога ќе порасне сака да стане културен центар.Како што наведуваат организаторите, целта на проектот, ...
Прочитај повеќе......

Десет македонски документарци за јубилејното 10-то МакеДокс лето

Главна тема на фестивалот е копродукцијата, како алатка за создавање културни врски меѓу државите и градење мостови на соработка меѓу уметниците

Сашо Н. Алушевски
Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани како дел од програмата на јубилејното 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, беше потенцирано на денешната прес-конференција, која се одржа во МКЦ-Клуб и ресторан. Филмската програма на 10. „МакеДокс“ ќе содржи ...
Прочитај повеќе......

Уметнички крик за спас на Охридското езеро!

Во рамки на петдневната програма “Раздримување”, како дел од фестивалот „Дрим Он“, викендов во Струга се случи изложбата “Раздримување - колективна игра”. Инсталацијата е колаборативно дело на петмина визуелни уметници и учесници, Филип Велковски, Сали Ертунч, Милко Нестороски, Викторија Попоска и ...
Прочитај повеќе......

„Медена земја“ во кината во САД

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) од утре, (26 јули) ќе се прикажува во кината во САД.

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) од утре, (26 јули) ќе се прикажува во кината во САД. Застапуван од американската компанија за производство и дистрибуција на филмови „Неон“, која ги откупи правата за прикажување во Северна Америка, македонскиот победник на „Санденс“ ќе има ...
Прочитај повеќе......

Чекор напред во поглед на родовата еднаквост и превенцијата од родово базирано насилство

Фото: МИА
Отворање градинки и дневни центри, функционирање на центри за препознавање на сексуално и родово базирано насилство, зголемување на еманципацијата на жените, искористување на планот за активација, промена на Законот за аборуст, се само дел од работите кои се преземаат со цел унапредување на ...
Прочитај повеќе......

Хановер, ИНСП Самит 2019: Уличниот печат е „противотров“ на ураганот од бес и дезинформации!

„Лице в лице“ учествуваше на годишниот Глобален самит на уличен печат, кој од 17-ти до 21 јуни се одржа во Хановер, Германија. Заедно со 120 претставници на 50 улични списанија и весници од 25 земји, нашето списание беше дел од споделувањето бројни идеи, инспирација и иновативни активности за развој на движењето на уличниот печат, кое на глобално ниво се бори со сиромаштијата, социјалната исклученост, бездомништвото, воопшто - со нееднаквостите.

Групна фотографија на делегатите на Самитот. Фoто: Sebastian Sellhorst
„Лице в лице“ учествуваше на годишниот Глобален самит на уличен печат, кој од 17-ти до 21 јуни се одржа во Хановер, Германија. Заедно со 120 претставници на 50 улични списанија и весници од 25 земји, нашето списание беше дел од споделувањето бројни идеи, инспирација и иновативни активности за ...
Прочитај повеќе......

„МојВоздух“ со комплетно редизајнирана верзија

Апликацијата „MојВоздух“ доби целосно редизајнирана верзија која се стреми да им помогне на корисниците подобро да го разберат загадувањето на воздухот, но, и  ја едуцира и помладата публика за важноста на чистиот воздух. Новата верзија може да се преземе на следните линкови:Android- https://play....
Прочитај повеќе......

Скопската зоолошка градина - ново место за дружби со „Лице в лице“

Од неодамна, поддржувачите на уличното списание имаат можност да ги пресретнат нашите продавачи на нов простор во Скопје – во Зоолошката градина. Таму има резервирано место за нив, каде што секој викенд, освен што ќе уживаат во друштво на посетителите и на домаќините во зоолошката градина, можат и да им го понудат списанието на минувачите, но и да се едуцираат

Грижа за себе, за другите, за планетата. Во ова „свето тројство“ на грижите, неминовно е вклучена и грижата за животните. Наше е да решиме дали ќе ги вклопиме во делот „другите“, или во некој од другите два стожера. Токму грижата е и во основата на мисијата на „Лице в лице“. Продавачите на ...
Прочитај повеќе......

На Скопскиот маратон ќе се трча и за лицата со ретки болести

Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици“ ја продолжува традицијата на учество на Скопски Маратон и во 2019 година заедно со групата „Скопско ноќно трчање“. Оваа активност првпат беше реализирана во 2013 година со цел преку промовирање на здрав живот да се подигнеме свеста за ...
Прочитај повеќе......

Денеска е Светски ден на книгата и авторските права

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ денеска ќе го одбележи Светскиот ден на книгата и авторското право, за кој годинава светската порака ја напиша генералниот директор на УНЕСКО Одре Азуле, а националната порака – режисерот Милчо Манчевски.Азуле во пораката ги нарекува ...
Прочитај повеќе......

Денеска е Ден на планетата Земја

Со повеќе активности денеска во главниот град ќе биде одбележан 22 Април – Денот на планетата Земја. Тема на годинашното меѓународно одбележување на Денот на планетата Земја е „Заштитете ги нашите видови“ (Protect Our Species) и има за цел да едуцира и да ја подигне свеста за брзото намалување на ...
Прочитај повеќе......

Нерешените проблеми со матичниот број се повторуваат со генерации

Продавач на „Лице в лице“ во улога на жири

Еден од најактивните продавачи на „Лице в лице“, Валентин Ракип, поканет е  да биде дел од жири задолжено за оценување новинарски стории, (текстови и видео прилози), во рамки на конкурсот за доделување на „Награди за новинари кои пишуваат за невидливите“. Во фокус на овој конкурс се содржини кои ...
Прочитај повеќе......

„Некој бил тука“ од Николина Андова-Шопова е „Роман на годината“ за 2018

„Некој бил тука“ од Николина Андова- Шопова, во издание на Темплум е избран за  „Роман на годината“  за 2018. Вака одлучи жири-комисијата за доделување на наградата во состав: Фросина Пармаковска (претседател), Богомил Ѓузел, Александар Прокопиев, Елизабета Баковска и Катерина Богоева. Во ...
Прочитај повеќе......