Доза вести

Најмладите цртаа за подобрување на условите за лекување на децата од Одделот за онкологија и хематологија

Во просториите на НЛБ Галеријата, вчера, со отворање на изложба на детски цртежи, се заокружи НЛБ Месецот на штедење, кој традиционално по осми пат беше организиран од страна на НЛБ Банка. Оваа година, НЛБ месецот на штедење имаше хуманитарен карактер при што за секој пристигнат цртеж Банката ...
Прочитај повеќе......

Медиумите и новинарите во дигиталната ера - фокус на третиот Истражувачки филмски фестивал

Филмови, дебати, работилници посветени на медиумите и новинарството во дигиталната ера ќе може да проследи публиката на третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал - Скопје, кој ќе почне вечерва во 19 часот во „Кино Култура“.  Трите фестивалски дена ќе бидат исполнети со богата програма, ...
Прочитај повеќе......

„Неизложени слики“ на Сергеј Андреевски во МАНУ

В четврток, во 20 часот, во Ликовниот салон на МАНУ, свечено ќе биде отворена изложбата „Неизложени слики“ на македонскиот ликовен уметник Сергеј Андреевски. Како што впрочем најавува и самиот наслов, на изложбата ќе бидат поставени слики, до сега неизложени пред љубителите на ликовната уметност во ...
Прочитај повеќе......

Отворени Деновите на медиумска писменост

Под мотото „Застани, размисли, провери!“ почнувајќи од денес, па се до 15 ноември, во организација на Мрежата за медиумска писменост се одржуваат Денови на медиумска писменост. На овој начин, земјава се вклучува во одбележување на осмата Глобална недела на медиумска и информациска писменост на УНЕСКО.

Под мотото „Застани, размисли, провери!“ почнувајќи од денес, па се до 15 ноември, во организација на Мрежата за медиумска писменост се одржуваат Денови на медиумска писменост. На овој начин, земјава се вклучува во одбележување на осмата Глобална недела на медиумска и информациска писменост на ...
Прочитај повеќе......

Да се погрижиме за планетата Земја

Уличното списание за одржлив развој, „Лице в лице“ вчера гостуваше на настанот „Психолошки муабети“ во организација на „Мој психолог“, иницијатива на Бојана Стојменовиќ, дипломиран психолог, семеен и системски советник.Целта на учеството на „Лице в лице“ беше претставување на мисијата и визијата ...
Прочитај повеќе......

Со настап на Дејвид Торн и Фред Фрит почнува 38. издание на Скопскиот џез фестивал

Скопскиот џез фестивал, кој почнува вечерва, и ќе трае до недела, ќе го отворат двајца култни гитаристи од САД – Дејвид Торн и Фред Фрит со неговото трио во Националната опера и балет (МОБ).Фокусот на годинашната програма на фестивалот ќе биде одбележување на 50-годишнината од германската издавачка ...
Прочитај повеќе......

Со вложување во раниот детски развој - до намалување на сиромаштијата

На регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“, која се одржува денес и утре, обраќање на тема: детска сиромаштија имаше Пол Стабс, виш истражувачки соработник, Економски институт, Загреб, Хрватска.„Да се размисли ...
Прочитај повеќе......

Aндреа Мирческа е добитник на „Златен Орикс" за најдобар млад џез-музичар во 2019 година

Оваа година, наградата за најдобар млад џез-музичар, „Златен Орикс", оди во рацете на басистката Андреа Мирческа.Лани со неа се закити младиот пијанист/клавијатурист Филип Димишковски, а во 2017 година - тапанарот Виктор Филиповски. По тој повод, на 15. октомври (вторник) во 20 часот во МКЦ Клуб и ...
Прочитај повеќе......

Прогласени победниците на „Наградата за социјално претприемништво 2019” (Social Impact Award 2019)

Денес во Скопје во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој официјално по петти пат се одржа доделувањето на наградите за социјално претприемништво (Social Impact Award 2019) кои се наменети за студенти и млади од Република Северна Македонија.За најдобрите три (3) идеи/решенија ...
Прочитај повеќе......

Сите бебиња од Мајчиниот дом во Битола се сместени во групни домови

Ова е историски ден затоа што повеќе немаме деца од нула до три години сместени во институција, и тоа е голем исчекор за почитувањето на детските права и човековите права во нашата држава, истакна министерката Мила Царовска денеска во Битола, каде претстави еден од петте групни домови за сместување ...
Прочитај повеќе......