Доза вести

Честитај и итај кон промена!

Седма година по ред, списанието за одржлив развој „Лице в Лице“, на Новата година ѝ дава една дополнителна димензија, покрај онаа основната, празничната. Со новогодишните мотиви, освен што потсетува на магијата, „Лице в лице“ повикува поискрено и попосветено да се осврнеме кон себе, кон најблиските,...
Прочитај повеќе......

„Медена земја" влезе во потесниот избор за номинација за „Оскар" за најдобар документарец и за најдобар странски филм

Документарецот „Медена земја" влезе во потесниот избор за номинација за „Оскар", и тоа во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Американската филмска академија вчера го соопшти потесниот избор на филмови во девет категории.Во категоријата најдобар документарец, ...
Прочитај повеќе......

Млади иноватори креираа дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост 

Пет избрани тима, кои ќе ја реализираат својата идеја и ќе продолжат во втората фаза на вториот глобален Generation Unlimited младински предизвик, викендов одржаа тридневни design thinking работилници на кои педесетина млади иноватори од нашата земја работеа на нивните дигитални решенија за ...
Прочитај повеќе......

Промоција на „Аб’т – роман длабок 18 метри“ од Оливера Ќорвезироска

Утре, во 20 ч, во Кино Култура, ќе се одржи книжевно промотивна вечер со Оливера Ќорвезироска посветена на нејзиниот најнов роман „Аб’т – роман длабок 18 метри“ во издание на Или-Или.Покрај авторката на оваа промотивна вечер ќе учествуваат и актерот Јовица Михајловски и писателот Владимир Јанковски,...
Прочитај повеќе......

Финална вечер на „Мобил фестивал“ за наградата „Ратка Илиева - Лале“

Во Кинотеката на Македонија утре (6 декември) со почеток од 17 часот часот ќе се одржи финалната вечер на Фестивалот за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“, кој го организира продуцентската и дистрибутерска куќа „КТ филм и Медиа“ од Битола. Ќе бидат прикажани победничките филмови ...
Прочитај повеќе......

„Медена земја" со две нови признанија од Њујорк

Документарецот „Медена земја" го продолжува својот успешен пат со уште неколку награди и номинации на престижни филмски манифестации. Најнова во низата признанија е наградата за најдобар документарен филм за 2019 година што ја доделува Друштвото на њујоршки филмски критичари (New York Film Critics ...
Прочитај повеќе......

Mлади иноватори ќе развиваат дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост

На отворениот повик до млади иноватори за инклузија на деца и лица со попреченост што во октомври го објавија УНИЦЕФ и Фондацијата Телеком за Македонија - се пријавија 50 тимови од 220 млади на возраст од 14 до 24 години. Од пријавените, избрани се 10 тимa – финалисти кои ќе работат на предизвикот: ...
Прочитај повеќе......