Доза вести

„Нов светски поредок“, дело на словенечки уметници, изложено во Мала станица

„Нов светски поредок“ е насловот на плакатот што е поставен на Мала станица, а кој како подарок Националната галерија го доби од групата словенечки уметници насловена „Нов колективизам“ (Novi Kolektivizam) која е составена од светски призантите Дејан Кнез (Laibach), Миран Мохар (IRWIN), Дарко ...
Прочитај повеќе......

Пребројување на пеликаните од Преспанско Езеро по повод Меѓународниот ден на биолошката разновидност

Со пребројување на пеликаните од Преспанското Езеро, Македонското еколошко друштво во соработка со Општина Ресен и Националниот парк „Галичица“ денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден на биолошката разновидност – 22 мај.Од МЕД информираат дека целта на одбележувањето е доближување на природните ...
Прочитај повеќе......

Петар Андоновски добитник на Eвропската награда за литература за романот „Страв од варвари“

Романот „Страв од варвари“ од Петар Андоновски, издание на „Или-Или“ е добитник на Европската награда за литература.Тој е добитник на ова признание заедно со уште 13 европски писатели.Покрај Андоновски, во потесната конкуренција за наградата има уште тројца македонски писатели – Давор Стојановски ...
Прочитај повеќе......

Усвоени иницијативите за заштита на Шар Планина и Осоговските Планини

Министерството за животна средина и просторно планирање соопшти дека на Седницата на Влада одржана на 5 мај биле усвоени иницијативите за заштита на две подрачја во нашата држава: Шар Планина и Осоговските Планини.Владата одлучила да ги прифати предлозите на МЖСПП за прогласување на Шар Планина за ...
Прочитај повеќе......

#ChallengerДомa – мобилна апликација која ги мотивира граѓаните да останат дома

#ChallengerДома e алатка која ги мотивира сите граѓани да останат дома и со тоа да го победат корона вирусот, велат од тимот на Challenger кои деновиве  ја лансираа нивната мобилна апликација која што можете да ја инсталирате преку продавницата за апликации на мобилните телфони, iOS или Android.„...
Прочитај повеќе......