Доза вести

Во Струга почнува петтото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“

Со промоција на книгата „Филмски великани“ од Сунчица Уневска и изложба на Милко Нестороски и Лида Шерафатман – „Соништа од природата, сувенири во реалноста“ вечерва во Струга почнува петтото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“ (Drim Short).Под мотото „Сонувајте кратко“, на летната ...
Прочитај повеќе......

„Тито и Дино“ е првата македонска сликовница целосно изработена со кирилски фонт за дислексија

Илустрираната книга за деца „Тито и Дино“, која неодамна излезе од печат во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, е првата македонска сликовница целосно изработена со специјален фонт за дислексија. Во делото од авторката Ј. Мишо, што е збогатено со илустрации на Оливер Коларевски, е ...
Прочитај повеќе......

Со „Верувам, ама проверувам“ - против лажните вести!

Дигиталните комуникациски технологии драматично го променија нашиот однос кон содржината, изворот и пренесувањето на информациите. Преку социјалните мрежи, ние, како граѓани, станавме медиуми, креатори и споделувачи на содржини.  Бројните медиумски содржини и онлајн живеење, не нè направија отпорни ...
Прочитај повеќе......

Премиера на претставата ,,Фамилијарна посета во 03:14:07 – 7 минути порано“

Режисерката Аница Бебиќ најави премиера на нејзината нова претстава „Фамилијарна посета во 03:14:07 – 7 минути порано“ на 24 и 25 јули. Текстот е работен по мотиви на „Мајка и дете“ од Јон Фосе, во адаптација на Аница Бебиќ, која во претставата се јавува и како режисер и актер. Заедно со неа, на ...
Прочитај повеќе......

Патувачкото кино на Македокс денес во Кочани, утре во село Оризари

Патувачкото кино на Македокс годинава го смени својот формат и се одржува во четири викенди во месеците јуни, јули и септември. Проекции досега се одржаа во Кратово, село Шлегово и во Штип, а следни дестинации на се Кочани (9 јули) и село Оризари (10 јули). Проекциите ќе почнуваат во 21 часот, бесплатни се и ќе се одржуваат на отворен простор.

Сара Ферро од екипата на патувачкото кино на Македокс изјави дека е одлично чувството по првите два викенда. Проекциите биле полни, публиката задоволна. На проекцијата во Штип присуствувала филмска екипа од прикажаниот документарец „Сите ќе умреме“ – режисерот Сашко Потер Мицевски, продуцентот ...
Прочитај повеќе......

„Лице в лице“ повикува: Време е за одговорно патувачко искуство!

© giz / Александар Донев
Време е за одговорен туризам. Патување кое подразбира оптимално користење на природните ресурси, кои се, всушност, клучен елемент во туристичкиот развој: почитување на социолошко–културната автентичност на заедниците домаќини, зачувување на нивното културно наследство и вредности, обезбедување ...
Прочитај повеќе......

Доделени наградите на СЕММ и ОБСЕ за најдобри новинарски трудови со инклузивно известување во време на Ковид-19

Советот за етика во медиумите (СЕММ) денеска, преку видео-обраќање на Фејсбук, ги соопшти наградите за најдобри новинарски стории за инклузивно известување за различностите во време на Ковид-19.Прво место, според едногласната одлука на 3-членото жири, освои сторијата на тема „Децата за кои не почна ...
Прочитај повеќе......

„ЗеленГрад“: Градот ги одби нашите предлози за решенија на локални урбани и еколошки проблеми

Советот на Град Скопје вчера го отфрли и вториот сет предлози изгласани од корисниците на платформата за директна демократија „МојГрад“.-Владејачкото мнозинство одби да заземе став во врска со предлогот за стопирање на плановите за топилница за опасен отпад во Гази Баба, кој на „МојГрад“ доби 545 ...
Прочитај повеќе......

Шведската драма „Колку брусници има во светот?“ вечерва во летното кино на Кинотека

Станува збор за драма комедија од шведска продукција кој силно се бори против предрасудите што ги имаме кон луѓето со попречености. Филмот е снимен по сценарио на Лена Копел, Трине Пил и Пер Јохансон.

Филмот „Колку брусници има во светот?“ на режисерката Лена Копел, ќе биде прикажан вечерва во 20 часот во летното кино „Мирно лето“ на Кинотеката (Карпош 3) во Скопје. Станува збор за драма комедија од шведска продукција кој силно се бори против предрасудите што ги имаме кон луѓето со попречености. ...
Прочитај повеќе......

Награда „Гласник на невидливите“ за Анета Ристеска и Бојан Шашевски за стории објавени во „Лице в лице“

Две награди „Гласник на невидливите“ за стории објавени во уличното списание за одржлив развој „Лице в лице“, беа доделени вчера, на церемонија која ја организираше Македонската платформа против сиромаштија. Новинарката и уредничка во списанието за одржлив развој „Лице в лице“, Анета Ристеска, ја доби наградата „Гласник на невидливите“ за интервјуто насловено „Немате шанса како глуви луѓе да се занимавате со бизнис! ПОГРЕШНО!“, објавено во 43. број, а новинарот Бојан Шашевски, беше награден за текстот „Пандемијата покажа што ѝ недостига на заедницата“

Две награди „Гласник на невидливите“ за стории објавени во уличното списание за одржлив развој „Лице в лице“, беа доделени вчера, на церемонија која ја организираше Македонската платформа против сиромаштија.Новинарката и уредничка во списанието за одржлив развој „Лице в лице“, Анета Ристеска, ја ...
Прочитај повеќе......

СТОП за лажните вести и говор на омраза!

Лажните вести и говорот на омраза, во време на брзо продуцирање и патување на информацијата, но, не и на вистината, станаа, за жал, секојдневие. Се задомија во секоја сфера од живеење, и затоа, неопходна е осмилена акција за градење отпорност кај граѓаните, посебно кај младите, кон овој тип вести....
Прочитај повеќе......

МЕД и платформата Пријатели на Шара го поздравија прогласувањето на Шар Планина за национален парк

Фото: Тони Стојановски
Македонско еколошко друштво и платформата Пријатели на Шара го поздравуваат изгласувањето на Законот за прогласување на Шар Планина за национален парк што Собранието го изгласа на вчерашната 43. седница со 66 гласа „за“.-Како поддржувачи на овој долгогодишен процес сакаме да изразиме огромно ...
Прочитај повеќе......