Доза вести

Доделена наградата „Пегаз“ за најдобриот необјавен роман

Ракописот со наслов „Насон прочитана книга“ од авторката Соња Манџук е победник на првото издание на книжевната награда „Пегаз“ за најдобар необјавен роман на годината, беше соопштено на прес-конференција, што се одржа во книжарницата „Литература.мк“ на улицата „Македонија“ во Скопје.Конкурсот ...
Прочитај повеќе......

Заврши 40. издание на „Браќа Манаки“: Златна камера 300 за Хелен Луварт

Хелен Луварт е добитничка на „Златна камера 300“ на 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Со филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“, француската кинематографка ги освои симпатиите на жирито (членови Ед Лакман, Калојан Божилов, Доминик Велински, ...
Прочитај повеќе......

Јоргос Арванитис, лауреатот на „Браќа Манаки“, одржа мастер - класа

Се бараше место повеќе за синоќешната проекција на „Медена земја“, во рамки на програмата на фестивалот „Браќа Манаки“. Салата на Центарот за култура беше преполна и речиси немаше место за сите битолчани што дојдоа да го видат македонскиот кандидат за Оскар. Продуцентот Атанас Георгиев и ...
Прочитај повеќе......

Едвард Лакман одржа мастер - клас, во Битола пристигна и Џон Метисон, кинематограферот на „Глaдијатор“

Фестивалската публика денеска имаше уникатна можност да проследи мастер-клас со водечкиот светски кинематографер Едвард Лакман, лауреатот на годинешното јубилејно издание на „Браќа Манаки“, модериран од неговиот колега и стар пријател на фестивалот, Најџел Волтерс од кинематограферската асоцијација ...
Прочитај повеќе......

„Болка и слава“ на Алмодовар за старт на 40-то издание на „Браќа Манаки“, вечерва премиера на „Отворена врата“

Денеска на ИФФК „Браќа Манаки", со почеток од 19 часот ќе се одржи македонската премиера на играниот филм „Отворена врата" во режија на Флоренц Папас. Продуцент на филмот е Бункер филм+ од Албанија (Ено Милкани), а како копродуценти се јавуваат Сиркл филм (Circle Film) од Косово (Бесник Крапи), Лупин филм (Lupin Film) од Италија (Рикардно Неро) и Авард филм и видео од Македонија (Владимир Стојчевски и Горан Стојилковиќ).

Под мотото „Теll the clouds“ вчера, (сабота), почна јубилејното 40. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Битола ги отвори вратите за голем број гости од земјава и од странство и за сите љубители на филмот, актери, кинематографери, режисери, дипломати и јавни личности. Сите сакаа да бидат дел од ...
Прочитај повеќе......

„Лице в лице“ аларм - за здрава планета и одржлива иднина

Планетата Земја е кревок, ранлив организам, за кој ако не покажеме љубов, грижа и одговорност, ќе дозволиме да ни се случи алармантно одбројување кое води до ограничени природни ресурси и до исчезнување на цели екосистеми. Ова е пораката која ја носи 37.издание на „Лице в лице“, чие излегување се ...
Прочитај повеќе......