Сакаме со „Камп“ да израснат свесни генерации за климатските промени и за природните убавини 

Анета Ристеска Две области што нам ни се мили се едукација и заштита на природата. Нашиот профит ќе биде реинвестиран во организации и настани што...

Продолжи

Каракаш, Жакељ, Алексиева, Бајац, Грлиќ, Османли – гости на 10. издание на „ПРО-ЗА Балкан“

Десетина писатели, издавачи, уредници од регионот и пошироко ќе бидат гости на јубилејното 10. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, што ќе се одржи од 18 до...

Продолжи

Оливера Николова добитничка на наградата „Прозарт“ на 10. „ПРО-ЗА Балкан“

Македонската писателка Оливера Николова е добитничка на наградата „Прозарт“ за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот, што ја доделува Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“. Јубилејното 10....

Продолжи

Норвешкиот документарец „Затемнување“ на Наташа Урбан – најдобар филм на 13. „МакеДокс“

Доделувањето на наградите на 13. Фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“ се одржа на 24 август, во Куршумли-ан, во рамките на претпоследната фестивалска вечер. На...

Продолжи

Мастер клас со Дариа Д’Антонио, кинематограферка на филмот „Божјата рака” на Паоло Сорентино: Скромноста е доблест во создавањето филмови

Дариа Д’Антонио (Daria D’Antonio), една од водечките италијански и европски кинематограферки, е специјална гостинка на 43. ИФФК „Браќа Манаки” со гала-проекцијата на ремек-делото „Божјата рака” (È stata la...

Продолжи

Третиот ден на „МакеДокс“ почна со мастерклас на чешката документаристка Хелена Тшештикова

Третиот ден на 13. „МакеДокс“ почна со мастерклас на почесната гостинка Хелена Тшештикова, една од најпознатите документаристки од Чешка. Мастеркласот на кој Тшештикова зборуваше за својата документаристичка работа...

Продолжи

Под слоганот „Нова писменост“ – седмо издание на регионалниот книжевен фестивал „Друга приказна“

Главната награда оваа година ќе ѝ биде доделена на угледната писателка Дубравка Угрешиќ, за нејзините вонредни остварувања во експерименталната проза. Регионалниот книжевен фестивал „Друга...

Продолжи

Под мотото „Реалноста не е доволна” вечерва почнува 43. издание на ИФФК „Браќа Манаки”

Кинематограферите од светот од денеска до 26 август ќе бидат на Фестивалот „Браќа Манаки“ чие 43. издание ќе се реализира во битолскиот Центар за култура, Офицерски дом, кино...

Продолжи

Полскиот писател Миколај Гринберг ќе гостува на промоцијата на неговата книга „Еврејска работа“ во „Буква“

Утревечер во кафе-книжарницата „Буква“, со почеток во 20 часот, ќе се одржи промоцијата на збирката раскази „Еврејска работа“, со гостување на полскиот автор Миколај Гринберг. Промотор ќе биде...

Продолжи