Популарни рубрики

 
 
 
 
 
 
PosakuvanaIdnina_FF_ZoranInadeski
 
Последни написи
„Сестри“ на режисерката Дина Дума ќе биде македонски претставник за наградата Оскар за најдобар странски филм за 2022 година, одлучи Комисијата при Друштвото на филските работници во Македонија.Во конкуренција за кандидатурата беше и филмот: „Исчезнатиот“ во режија на Арбен Тачи.Комисијата беше во ...
Прочитај повеќе...
Педесетина ученици од Кавадарци, Прилеп, Куманово и од Маврово-Ростуше во изминатите денови учествуваа на 9. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“ од своите училишта или домови. Преку т.н Џифони-хабови тие ги следеа активностите на кадетите и сениорите, гледаа филмови, се вклучуваа во ...
Прочитај повеќе...
Здружението за заштита на работничките права „Гласен Текстилец“ – Штип по петти пат го организира настанот „Текстилијада“ што ќе се одржи во Штип во периодот од 7 до 9 октомври, 2021 година.Под мотото „Известувањето и улогите во борбата за работнички права“, настанот кој е најголемиот од ваков вид ...
Прочитај повеќе...
Петтото издание на „Медиумскиот фестивал Скопје“ започнува утревечер (5 октомври) во 20 часот, со дискусија посветена на годинешната фестивалска тема „Жените во медиумите“. Истражувачката новинарка Сане Терлинген од Холандија и Елиса Муњос, раководителката на Меѓународната медиумска фондација на ...
Прочитај повеќе...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Последни написи
Најдраго искуство – пишување книгаСредбата со младиот поет Горазд Кени се случи на нашето омилено место, во близина на Школка во Градски парк. Ни донесе интересни моменти и топла атмосфера, со која си заминавме со нови искуства. Ваквите активности со нив ги спроведуваме редовно, а целта е, освен да ...
Прочитај повеќе...
Фотографии: Кети Талевска и Јована ЛозановскаДа се консумира домашна, здрава и органска храна е можно само ако расте и се одгледува во бујна и незагадена вегетација. И ако го носи автентичниот мирис на природата. Ако, пак, е зачинета и со гостопримливост и срдечност на локалните жители, тогаш, ...
Прочитај повеќе...
Не­кој, пред две години, да ми го поставеше прашањето: „Дали се гледаш себеси во ид­ни­на како дома чуваш повеќе од 100 растенија?“, мојот одговор сигурно ќе беше: „Нема шан­си“.Ин­те­ре­сот кон растенијата се роди кога се обидував да спасам неколку растенија од штет­ни­ци, кои не беа лично мои. За ...
Прочитај повеќе...
„Лични финансии“ е процес на планирање и на управување со лични финансиски активности како што се генерирање приход, трошење, заштеда, инвестирање и заштита. Процесот на управување на личните финансии може да се сумира во буџет или финансиски план. Овде ќе ги анализираме најчестите и најважни ...
Прочитај повеќе...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

подарете (си) лице в лице

 
 
 
Добивај новости на мејл