„Лице в лице“ и Борис Стаменов ја примија наградата „Мето Јовановски“ за 2023

На „Лице в лице“, нашата Платформа посветена на одржливиот развој, социјалната правда, еднаквост, демократија и хуманост, и на Борче Стаменов од Кавадарци, кој собира расипани лаптопи и компјутери...

Продолжи

Платформата за одржлив развој „Лице в лице“ и Борче Стаменов од „Донирај компјутер“ – добитници на државната награда „Мето Јовановски“ за 2023

Нашата Платформа за одржлив развој, „Лице в лице“, и Борче Стаменов од иницијативата „Донирај компјутер“, се годинашни добитници на државната награда „Мето Јовановски“, која е највисоко признание за...

Продолжи

Промоција на монографијата „Тажачки песни од скопскиот земјотрес во 1963“ од авторите Ана Мартиноска и Жарко Иванов

Во вторник, 5 декември, со настап на група музичари, ќе биде промовирана монографијата „Тажачки песни од скопскиот земјотрес во 1963“ од авторите Ана Мартиноска и Жарко Иванов.

Продолжи

Кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“

Како да ја префрлиме дискусијата од работи за кои не зборуваме кон работи за кои задолжително треба да зборуваме беше во фокусот на денешниот настан во Скопје за...

Продолжи

„Работи за кои не зборуваме“ – за старт на Деновите за борба против родово базирано насилство

Претставата „Работи за кои не зборуваме“ во режија на Нела Витошевиќ, ќе биде одиграна во сабота, (25 ноември), во 20 часот, на Малата сцена на Македонскиот народен театар,...

Продолжи

Со „бистрење политика“ не правиме промени

Политиката беше присутна во мојот живот уште од детските денови. Тогаш го гледав татко ми (ценетиот професор Ѓорѓи Марјановиќ н.з.) како мака мачи да истера...

Продолжи

Ретроспектива на филмските остварувања на „Петра Пан продукција“ во Кинотеката во Скопје

Во Кинотеката во Скопје, на 24, 25, 27 и на 28 ноември, ќе се одржи ретроспектива на филмските остварувања на „Петра Пан продукција“. На филмската програма се седум...

Продолжи

Моќта на позитивното родителство – како ментално силните родители создаваат среќни и независни деца

Утре, среда (22 ноември), со почеток од 19 часот, во Јавна соба, ќе се одржи деветтиот настан од Отворени предавања за отворени умови. Овој пат настанот е посветен...

Продолжи

Хуманитарна акција на „Донирај компјутер“, „СОС Детско село“ и „Нептун Македонија“ – 109 компјутери за 109 деца без родителска грижа

Организацијата „Донирај Компјутер“ постои веќе седум години и до сега има донирано повеќе од 2600 компјутери на семејства кои не поседуваат ИТ уред. Организацијата работи на начин што...

Продолжи